Polish BIO

Duo Wolańska/Gajda to niecodzienne zestawienie instrumentalne w muzyce kameralnej. Połączenie fortepianu i akordeonu, instrumentów, które nie stanowią składu klasycznych zespołów kameralnych, pozwala uzyskać prawie nieograniczone możliwości wykonawcze. Powstały w 2014 roku zespół tworzą: pianistka Julia Wolańska-Gajda (1988r.) oraz akordeonista Michał Gajda (1987r.).

Artyści regularnie koncertują w Polsce i za granicą (USA, Azja, Europa). Debiutowali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie: Nowojorskiej Carnegie Hall oraz w Filharmonii Berlińskiej. W marcu 2018 roku Duo Wolańska/Gajda odbyło trasę koncertową po krajach azjatyckich. Artyści zadebiutowali w Kioi Hall w Tokio (Japonia), Guri Art Hall w Korei Południowej oraz Wietnamie, Indonezji, Malezji, Kambodży, Tajlandii.

Duo Wolańska/Gajda ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród i wyróżnień.Jest laureatem m.in.:

Złotego Medalu na 4. Manhattan International Music Competition (2019), 
I nagrody 
na 1. Vienna International Music Competition (2019), 

I nagrody na Salzburg Grand Prize Virtuoso International Music Competition (2018),
I nagrody na 54. Internationaler Akkordeonwettbewerb Klingenthal (2017),
nagrody Top Winner na XXV Ibla Grand Prize World Music Competition w Ragusie/Sycylia (2016),
I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Val Tidone/Włochy (2015).

W 2018 roku muzycy otrzymali medialną nagrodę: Medal Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego w kategorii muzyka klasyczna „za kunszt artystyczny, który warsztatowo stoi na niezwykle wysokim poziomie, ale odznacza się także świeżym i oryginalnym podejściem interpretacyjnym”

W ich repertuarze można usłyszeć muzykę napisaną oryginalnie na ten skład oraz szereg autorskich transkrypcji: od muzyki barokowej po współczesne tango.

Julia i Michał są absolwentami Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu z klas: fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego oraz akordeonu prof. Jerzego Kaszuby. Jako duet doskonalili swoje umiejętności gry kameralnej pod kierunkiem: prof. Teresy Adamowicz- Kaszuby (Polska), prof. Laury Kluwak-Sobolewskiej (Polska), prof. Mie Miki (Japonia), prof. Stefana Hussonga (Niemcy), prof. Geira Draugsvolla (Dania), prof. Ivano Battistona (Włochy).

Na działalność artystyczną muzyków składają się ponadto liczne koncerty solowe jak i solowe z orkiestrą oraz prowadzenie kursów mistrzowskich. Są także jurorami na międzynarodowych konkursach instrumentalnych. W 2018 roku otrzymali tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka.