Duo Wolańska/Gajda to niecodzienne zestawienie instrumentalne w muzyce kameralnej. Połączenie fortepianu i akordeonu daje nowe, prawie nieograniczone możliwości wykonawcze. Dwa solistyczne, niezależne instrumenty zderzają się ze sobą na płaszczyźnie sonorystycznej, tworząc nową jakość dialogu instrumentalnego.
Muzycy eksperymentują z różnymi gatunkami muzycznymi. Ich repertuar rozciąga się od muzyki baroku po współczesne tango i muzykę XXI wieku. Podczas koncertów artyści wplatają często akcent gry solowej, wykonując klasykę repertuaru fortepianowego i akordeonowego.
Powstały w 2014 roku zespół tworzą: pianistka Julia Wolańska-Gajda oraz akordeonista Michał Gajda – doktorzy sztuk w dyscyplinie instrumentalistyka; absolwenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w poznaniu w klasach: fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego oraz akordeonu prof. Jerzego Kaszuby.
Muzycy doskonalili swoje umiejętności gry kameralnej i solowej pod okiem wybitnych profesorów: Mie Miki (Japonia), Stefan Hussong (Niemcy), Geir Draugsvoll (Dania), Ivano Battiston (Włochy), Laura Sobolewska-Kluwak (Polska).
Artyści regularnie koncertują w Polsce i za granicą (USA, Azja, Europa). Zadebiutowali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie: Nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Mozarteum Saal w Salzburgu, Musikverein w Wiedniu, Kioi Hall w Tokio czy Guri Art Hall w Korei.
Duo Wolańska/Gajda ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród i wyróżnień.
Jest laureatem m.in.:
Złotego Medalu na 4. Manhattan International Music Competition (2019),
I nagrody na 1. Vienna International Music Competition (2019),
I nagrody na Salzburg Grand Prize Virtuoso International Music Competition (2018),
I nagrody na 54. Internationaler Akkordeonwettbewerb Klingenthal (2017),
I nagrody „Top Winner” na XXV Ibla Grand Prize World Music Competition w Ragusie/Sycylia (2016),
I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Val Tidone/Włochy (2015).
W 2018 roku muzycy otrzymali medialną nagrodę: Medal Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego w kategorii muzyka klasyczna „za kunszt artystyczny, który warsztatowo stoi na niezwykle wysokim poziomie, ale odznacza się także świeżym i oryginalnym podejściem interpretacyjnym”
Na działalność artystyczną muzyków składają się ponadto liczne koncerty solowe jak i solowe z orkiestrą oraz prowadzenie kursów mistrzowskich. Są także jurorami na międzynarodowych konkursach instrumentalnych.